FINANČNÍ GRAMOTNOST

Vydáno: 11. 10. 2022

PROJEKTOVÉ VYUČOVÁNÍ 27. 9. 2022

1.– 9. TŘÍDY

Na konci září jsme pro žáky všech ročníků zařadili do výuky projektové vyučování na téma Finanční gramotnost. Učitelé připravili náplň hodin dle úrovně žáků v jednotlivých předmětech, tak aby na sebe jednotlivé činnosti navazovaly a předměty se prolínaly. V nižších ročnících se žáci seznamovali s hodnotou peněz, vysvětlovali si základní pojmy jako výplata, kapesné, dluh, banka, půjčka…Manipulovali s papírovými penězi hrou na obchod, ukazovali si bankovky a mince jiných měn a států. Někteří tvořili návrhy bankovek, dělali frotáž mincí a vyráběli jednoduché peněženky. Zpestřením byly pohádky a písničky na téma peněz. Starší žáci navazovali na základní znalosti a zkušenosti, které ohledně financí už mají. V matematice se učitelé zaměřili na hodnotu peněz, cizí měny, bezpečné zacházení s financemi, vysvětlení pojmů a praktické aktivity - DPH, čistá a hrubá mzda, super hrubá mzda, platební karta a pin. V českém jazyce se věnovali především porozumění textu souvisejícího s uzavíráním smluv. Někteří učitelé navázali na projektový den i v dalších hodinách svého předmětu, námětů na činnosti bylo opravdu hodně. Naší snahou je, aby se naši žáci v životě zvládli orientovat ve světě financí, dokázali své znalosti ze školy uplatnit v běžném životě a nedostali se do dluhové pasti.

Zapsala Petra Glosová